KONSPEKT ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH W PRZEDSZKOLU SPECJALNYM W GRUPIE „Krasnale”

 

Data- 27.04.2010

               Sesja- zajęcia pedagogiczne

Temat zajęć: Robimy napój mleczny.

Temat dnia: Mleko jest zdrowe.

Temat tygodnia: Odżywiam się zdrowo.

 

Cele dydaktyczne:

  • doskonalenie umiejętności słuchania krótkiego tekstu i udzielania ustnych odpowiedzi (Jakub), wskazywanie odpowiedzi na piktogramie (Kacper S., Kacper J., Martyna),
  • doskonalenie umiejętności czytania uczestniczącego z wykorzystaniem Big Macka,
  • kształtowanie umiejętności działania według ustalonego planu – przepis z użyciem piktogramów PCS,
  • doskonalenie rozróżniania i nazywania kolorów: biały, czerwony (Martyna, Kacper S., Kacper J.).

 

Cele wychowawcze:

  • kształtowanie nawyku zdrowego odżywiania,
  • kształtowanie nawyków higienicznych: mycie rąk, mycie owoców,
  • rozwijanie nawyku przestrzegania porządku na zajęciach,
  • kształtowanie umiejętności czekania na swoją kolej,
  • kształtowanie umiejętności przestrzegania zasad dobrego wychowania i używania form grzecznościowych (dziękuję, dzień dobry, smacznego),

 

Cele rewalidacyjne:

  • kształtowanie umiejętności różnicowania faz wdechu i wydechu
  • doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
  • doskonalenie umiejętności nawiązywania kontaktu z dorosłymi poprzez zachęcanie do wokalizowania i powtarzania słów za prowadzącym (Martyna, Jakub), komunikowania się za pomocą tablicy tematycznej z piktogramami PCS oraz urządzeń do komunikacji alternatywnej,
  • doskonalenie orientacji w schemacie ciała,

 

Cele ruchowe:

Doskonalenie:

  • prawidłowych wzorców postawy w pozycji siedzenia na materacu i przy stole, stania przy stole,
  • poczucia schematu własnego ciała,
  • orientacji przestrzennej,
  • umiejętności zmiany pozycji i miejsca

 

Metody:

  • słowna,
  • poglądowa,
  • praktycznego działania

 

Metody rewalidacyjne:

  • Metoda Petö
  • Metody komunikacji pozawerbalnej (piktogramy PCS, gesty Makatonu, urządzenia komunikacji alternatywnej- Go talk, Base Trainer, Partner Two, Big Mack, Switch)

 

 

 

Formy:

  • indywidualna
  • zbiorowa

 

Środki dydaktyczne: tekst wiersza „Mleczko”, tekst opowiadania o „Chorym krasnoludku”, drążki, podstawki, woreczki, woda, fartuchy, pacynka krasnoludka, czepki, mleko, jogurt, mikser, lusterko, cukier, owoce, kubeczki, Go Talk, Base Trainer, Partner Two, Big Mack, pojedyncze piktogramy, książka z piktogramami, płyta cd, Switch.

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

  • słucha i udziela odpowiedzi na temat danego tekstu,
  • przyciska Big Macka w odpowiednim momencie,
  • wie, że mleko i owoce są zdrowe
  • wspólnie z innymi dziećmi przygotowuje napój mleczny
  • rozróżnia i nazywa kolory – biały, czerwony
  • koncentruje uwagę na wykonywanym zadaniu,
  • utrzymuje pozycję siedzącą,
  • potrafi czekać na swoją kolej,
  • używa zwrotów grzecznościowych (dziękuję, dzień dobry, smacznego).

 

 

27.04.2010

                    

                   PRZEBIEG ZAJĘĆ

                   Zajęcia pedagogiczne

 

Temat zajęć: Robimy napój mleczny.

 

                   Zajęcia na materacach

                    

  1. 1.      Korekcja postawy: piosenka „Siedzę prosto, siedzę prosto …”

 

  1. Powitanie

 

  1. Przydzielenie zadań.

 

  1. Przypomnienie o czym rozmawiamy w tym tygodniu.

 

  1. 5.      Wprowadzenie do tematu: czytanie z użyciem Big Mack i rozmowa na temat wiersza  pt. „Mleczko”.

 

  1. Ćwiczenia oddechowe.

 

  1. Przejście dowolne do stołów (pios. „Witaminki”)

 

                   Zajęcia przy stole

 

  1. 8.      Korekcja postawy „Siedzę prosto, stopy płasko…”

 

  1. Zabawa logopedyczna – „Chory krasnoludek

 

  1. Szkoła rąk:

–          zabawy z drążkiem

–          zabawa z podstawką i woreczkiem

 

  1. Przygotowanie napoju mlecznego:

–          zakładanie fartuchów i czepków, mycie rąk

–          mycie owoców, nalewanie jogurtu, sypanie cukru

–          wspólne miksowanie

 

  1. Wypicie napoju mlecznego.

 

  1. Podsumowanie zajęć.

 

  1. 14.  Śpiewanie piosenki „Brawo, brawo….”