KONSPEKT ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH W PRZEDSZKOLU SPECJALNYM W GRUPIE „Krasnale”
Data- 27.04.2010
Sesja- zajęcia pedagogiczne
Temat zajęć: Robimy napój mleczny.
Temat dnia: Mleko jest zdrowe.
Temat tygodnia: Odżywiam się zdrowo.
Cele dydaktyczne:
- doskonalenie umiejętności słuchania krótkiego tekstu i udzielania ustnych odpowiedzi (Jakub), wskazywanie odpowiedzi na piktogramie (Kacper S., Kacper J., Martyna),
- doskonalenie umiejętności czytania uczestniczącego z wykorzystaniem Big Macka,
- kształtowanie umiejętności działania według ustalonego planu – przepis z użyciem piktogramów PCS,
- doskonalenie rozróżniania i nazywania kolorów: biały, czerwony (Martyna, Kacper S., Kacper J.).
Cele wychowawcze:
- kształtowanie nawyku zdrowego odżywiania,
- kształtowanie nawyków higienicznych: mycie rąk, mycie owoców,
- rozwijanie nawyku przestrzegania porządku na zajęciach,
- kształtowanie umiejętności czekania na swoją kolej,
- kształtowanie umiejętności przestrzegania zasad dobrego wychowania i używania form grzecznościowych (dziękuję, dzień dobry, smacznego),
Cele rewalidacyjne:
- kształtowanie umiejętności różnicowania faz wdechu i wydechu
- doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
- doskonalenie umiejętności nawiązywania kontaktu z dorosłymi poprzez zachęcanie do wokalizowania i powtarzania słów za prowadzącym (Martyna, Jakub), komunikowania się za pomocą tablicy tematycznej z piktogramami PCS oraz urządzeń do komunikacji alternatywnej,
- doskonalenie orientacji w schemacie ciała,
Cele ruchowe:
Doskonalenie:
- prawidłowych wzorców postawy w pozycji siedzenia na materacu i przy stole, stania przy stole,
- poczucia schematu własnego ciała,
- orientacji przestrzennej,
- umiejętności zmiany pozycji i miejsca
Metody:
- słowna,
- poglądowa,
- praktycznego działania
Metody rewalidacyjne:
- Metoda Petö
- Metody komunikacji pozawerbalnej (piktogramy PCS, gesty Makatonu, urządzenia komunikacji alternatywnej- Go talk, Base Trainer, Partner Two, Big Mack, Switch)
Formy:
- indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne: tekst wiersza „Mleczko”, tekst opowiadania o „Chorym krasnoludku”, drążki, podstawki, woreczki, woda, fartuchy, pacynka krasnoludka, czepki, mleko, jogurt, mikser, lusterko, cukier, owoce, kubeczki, Go Talk, Base Trainer, Partner Two, Big Mack, pojedyncze piktogramy, książka z piktogramami, płyta cd, Switch.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- słucha i udziela odpowiedzi na temat danego tekstu,
- przyciska Big Macka w odpowiednim momencie,
- wie, że mleko i owoce są zdrowe
- wspólnie z innymi dziećmi przygotowuje napój mleczny
- rozróżnia i nazywa kolory – biały, czerwony
- koncentruje uwagę na wykonywanym zadaniu,
- utrzymuje pozycję siedzącą,
- potrafi czekać na swoją kolej,
- używa zwrotów grzecznościowych (dziękuję, dzień dobry, smacznego).
27.04.2010
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Zajęcia pedagogiczne
Temat zajęć: Robimy napój mleczny.
Zajęcia na materacach
- 1. Korekcja postawy: piosenka „Siedzę prosto, siedzę prosto …”
- Powitanie
- Przydzielenie zadań.
- Przypomnienie o czym rozmawiamy w tym tygodniu.
- 5. Wprowadzenie do tematu: czytanie z użyciem Big Mack i rozmowa na temat wiersza pt. „Mleczko”.
- Ćwiczenia oddechowe.
- Przejście dowolne do stołów (pios. „Witaminki”)
Zajęcia przy stole
- 8. Korekcja postawy „Siedzę prosto, stopy płasko…”
- Zabawa logopedyczna – „Chory krasnoludek”
- Szkoła rąk:
– zabawy z drążkiem
– zabawa z podstawką i woreczkiem
- Przygotowanie napoju mlecznego:
– zakładanie fartuchów i czepków, mycie rąk
– mycie owoców, nalewanie jogurtu, sypanie cukru
– wspólne miksowanie
- Wypicie napoju mlecznego.
- Podsumowanie zajęć.
- 14. Śpiewanie piosenki „Brawo, brawo….”