Obchodzimy Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
Obchodzimy Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej!!!
Deklaracja o ustanowieniu 23 marca Dniem Przyjaźni obu narodów została przyjęta 12 marca 2007 r. na mocy jednomyślnej decyzji wszystkich członków Parlamentu Węgier. Cztery dni później, 16 marca 2007 r. taką uchwałę przez aklamację podjął Sejm RP.
Z tej okazji dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół złożyli wieniec pod tablicą poświęconą hrabiemu majorowi Nyary, jednemu z czterystu węgierskich ochotników walczących w powstaniu styczniowym.
Uczniowie nagrali także piosenkę dla węgierskich przyjaciół oraz wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Dzień Przyjaźni Polsko- Węgierskiej”.
We’re celebrating the Polish-Hungarian Friendship Day!
The declaration for establishing the 23rd March as the Friendship Day between both nations was introduced on the 12th of March 2007 based on unanimous decision of all members of the Hungarian Parliament. Four days later, on the 16th of March 2007 such a resolution was passed by the Sejm of the Republic of Poland.
On this occasion, the management and teachers of the School Complex have placed a wreath under the plaque of count and major Nyary, one of four hundred Hungarian volunteers fighting in the January Uprising.
Our students have also recorded a song for their Hungarian friends and taken part in an art competition “The Polish-Hungarian Friendship Day”.